Kuidas välismaal elamisest maksimumi võtta?

Plaanide tegemine on meil igal juhul käpas. Vaikselt ja varsti on käpas ka leppimine tõsiasjaga, et kõik plaanid muutuvad. Ega see inimloomusele lihtne pole, kui kõik teed on valla ja päriselt peabki kogu aeg otsuseid langetama. Rahalised vahendid on piiratud, aeg lendab linnutiivul ja selline tunne on, et tahaks teha kõike (ja kohe!). Miks see aga nii lihtne pole, kui esmapilgul tundub ja kuidas me sellega siiani toime oleme tulnud? 

Mitmed äsja kodumaale naasnud on üht või teistpidi väljendanud, et nad ei tea enam üldse mida tahavad või siis on endale leidnud hoopis uue kutsumuse, mida ei oleks osanud varem uneski näha. Meil käib samuti iga päev tõsine ajurünnak. Nii omavahel vesteldes kui ka enda peas püüame välja nuputada, mida ja kuidas me teha tahame. Kui me alguses arvasime, et tuleme Uus-Meremaale, laseme kõigel minna ja lihtsalt kruiisime, siis päeva lõpuks saame aru, et see on sama hea kui lihtsalt oodata õnne, tegemata selle heaks ise mitte midagi.

Klassikaline backpacker tuleb siia, teeb suurema osa ajast rasket (füüsilist) tööd ja siis reisib küll ringi, aga samal ajal ei saa endale ikka midagi lubada, kui just juba riiki sisenedes rahakott seljas pole. See ei ole ilmtingimata halb. Halvaks võib asi minna siis, kui selle kõige juures unustatakse ära, mis on siinoleku tegelik eesmärk. Kui eesmärk ongi oma igapäevatööst midagi hoopis erinevat teha, siis miks mitte minna farmi tööle ja sellist elu kogeda. Seal raha teenida, jõuda valgustavale arusaamale, natuke ringi reisida ja siis uuesti alustada. Vähemalt see on otsus!

Kui me alguses arvasime, et tuleme Uus-Meremaale, laseme kõigel minna ja lihtsalt kruiisime, siis päeva lõpuks saame aru, et see on sama hea kui lihtsalt oodata õnne, tegemata selle heaks ise mitte midagi.

Tead või arvad, et tead?

Eestis sõnastasime enda jaoks ootusi eesolevale aastale, mis kõlasid umbes nii: saada värskeid mõtteid, inspiratsiooni, kogeda maailma, teha ekstreemsusi, arendada keeleoskust jms. Millised kaunid ja… eksitavalt abstraktsed soovid! Just nagu me teaks täpselt, mida me tahame, aga tegelikult pole õrna aimugi, sest küsimata jäid küsimused – miks ja kuidas?

Algul püüdsimegi kõike seda abstraktset taga ajada. Lisaks sellele veel ka tervislikult toituda, trenni teha ja sotsiaalsed olla. Õige pea saime aru, et see lihtsalt ei toimi nii. Keskkonnavahetus ei tee superinimeseks ning kõigi püüdluste kiuste pidime leppima, et kõike korraga ja täisväärtuslikult lihtsalt ei saa! Kõlab küll lihtsalt, aga kipub oodatust rohkem ununema.

Keskkonnavahetus ei tee superinimeseks ning kõigi püüdluste kiuste pidime leppima, et kõike korraga ja täisväärtuslikult lihtsalt ei saa!

Vahel lihtsalt “kammibki” ära

Küsisime endalt – mis on meie jaoks kõige olulisem ja jõudsime järeldusele, et hetkel ei ole selleks suusamäel ega farmis töötamine, kõikide võimalike aktiivsete ja ekstreemsete tegevuste tegemine, vaid hoopis oma asja ajamine. “Oma asi” meie mõistes tähendab kõige lihtsamini, et meil oleks oma isiklikud ja meist endist sõltuvad sissetulekuallikad, mida me saame oma praeguste (ja ka uute omandatavate) oskustega tagada (mis on samuti suur ja järjepidev prioriteet). Ja siis tuleb kõik muu.

Ei saa salata, et kõigi nende avatud võimalustega on kaasnenud ka hetki, mil lihtsalt kammibki ära ja tuleb kogu plaan uuesti üle käia. Alles üleeile öösel pidasime taaskord maha emotsionaal-filosoofilise (milline imeline termin, kas pole?) vestluse teemal “Mida me siis ikkagi oma järele jäänud Uus-Meremaa aastalt tahame?” Selliseid eesmärke korrastavaid jutuajamisi on meil iga natukese aja tagant. Kui emotsionaalne osa läbi on, laome lauale kõik võimalikud variandid, püüame neist leida parima ning paneme paika viisi, kuidas me selleni jõuame.

  • Mis me teha tahame?
  • Miks?
  • Millised on konkreetsed järgmised sammud, mis teha tuleb?
  • Kus meil on kõige mõistlikum elada?
  • Kui palju meil raha vaja on, millised on kulud ja kaua teenimiseks aega läheb?
  • Millist mindset’i meil selleks vaja on? (Kas me peame mõneks ajaks kõigest loobuma ja täielikult 9-5ni tööle keskenduma? Kas keskendume enda asjadele ja teeme jooksvaid otsi seni kuni püsiv sissetulek puudub?)

Niimoodi loome ja korrastame oma plaane. See ei ole alati lihtne ning lisaks nõuab suurel hulgal kindlameelsust ja ausust nii enda kui ka üksteise vastu, aga vähemalt oleme valinud ühe kindla fookuse, mille nimel tööd teha.

Often any decision, even the wrong decision, is better than no decision. Ben Horowitz

One thought on “Kuidas välismaal elamisest maksimumi võtta?

  • 18/10/2017, 6:16 pm

    […] paarina (loe ka: Kuidas harjuda ajutise eluga?; Kui on tunne, et kõik on juba nähtud?, Kuidas välismaal elamisest maksimumi võtta?; Viis põhjust, miks koos elukaaslasega reisida; There is no need to travel to the other side […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *