Kurat, kus on jõulud?

“Miks sa käid ringi, päkapikumüts peas”, mõtlen endamisi ja põrnitsen laia naeratusega 20ndates neiut, kes meile veini valab. Ei saa salata – mustast nahast miniseelikule lisab see tõesti pisut kelmikat vürtsi, aga… suvi on ju! “Tõin täna tervele kollektiivile mütsid, et õiget jõulutunnet tekitada,” sädistab ta rõõmsalt. Tõsi, ega jõulutunne iseenesest tule, eriti kui väljas on 25 kraadi sooja ning kõik meie mõistes jõulused ja talvised tegevused ei tule isegi mõtteisse.

jouluvana
30-aastase ajalooga jõuluvana kohta võib öelda ka jõuluhirm – 2011. aastal pälvis Aucklandi tänavapilti kaunistav 20-meetrine jõuluvana “Maailma hirmuäratavaima jõulukaunistuse” tiitli.

Kui eelnevatele jõuludele mõelda, meenub ikka mõni jõuluvimm, kes viriseb liiga varaste jõulukaupade, kingistressi või musta maa üle. Üllataval kombel pole ma siin olles kordagi midagi sellist kuulnud. Henri pole niikuinii väga suur jõulufänn. Seega tema suust on kõlanud sõna “jõulud” umbes täpselt ühe korra. Tuleb välja, et selle aasta Grinch ja vinguviiul pole keegi muu kui mina ise.

Ma lihtsalt ei saa võtta tõsiselt täies roheluses lehtivate puude küljes rippuvaid jõulususse ning raadiost kõlavat Michael Bublé’d kes laulab langevatest lumehelvestest. Oleme umbes kuu aega elanud uues kohas, majanaabriteks kaks tudengit. Nendeltki pole kuulda olnud ühtegi jõulumeelset ettepanekut. Meie ainsaks jõulukaunistuseks on maja ees pesitseva palmi ümber põimitud tulukesed. Kes need sinna pani? Kõik vaikivad… või siis on need eelmistest jõuludest.’d

Tänav nagu diskokuul

Aucklandi kesklinnas asub tänav nimega Franklin Road. Sealsed elanikud pööritaksid meie heledaid jõulutulukesi nähes ilmselt silmi ja mõtleksid: “Kas see ongi kõik?”  Sellist powerit, sõna otseses mõttes, pole ma veel siin näinud. Jõulude eel ühendavad sealsed naabrid jõud ning ehivad oma majad jõulutuledega. Aga mitte lihtsalt paari-kolme juhet ühendades vaid reaalselt – terve tänav särab nagu diskokuul. Pimeda saabudes on tänav paksult uudistajaid täis. Siis on täiesti normaalne võõrale trepimademele nõjatuda ja endast suvalise inimese koduuksel jõulusärav selfie jäädvustada.

Mis ehe ja elav jõulukuusk? Meil ehib kesklinna väljakut legodest ehitatud jõulupuu - 10 meetrit pikk, koosneb rohkem kui poolest miljonist legoklotsist ning ehitati seda rohkem kui 1200 tundi.
Mis ehe ja elav jõulukuusk? Meil ehib kesklinna väljakut legodest ehitatud jõulupuu – 10 meetrit pikk, koosneb rohkem kui poolest miljonist legoklotsist ning ehitati seda rohkem kui 1200 tundi.

Siin nagu Eestiski ei pea jõule, või õigemini selle sümboleid, pingsalt otsima. Isegi kui neid enda kodus pole, siis väljas käies on neid raske mitte märgata.

Aga kus on meie jõulutunne?

Eelmistest jõuludest ongi mul pigem meeles hubases küünlavalguses pere või sõpradega veedetud õhtud. Tänavu oleme võrreldes varasemaga pisut teistsuguses olukorras – vaid meie kaks 18 000 kilomeetrit kodust, sõpradest ja lähedastest eemal.

Jõulutunde ja selle puudumise võib alati lumetuse, leierdatud jõululaulude või poolsunniviisilise kingiotsimise süüks ajada, aga eelkõige usun, et see on valik. Valik pöörata meeleolu loomisele ja lähedastele pisut rohkem tähelepanu kui kiire elutempo seda muidu lubab. Kõike saab teha tavaliselt ja kära tõstmata või siis saab elada nii, et iga päev oleks eriline.

Meie oleme sellel aasta pühadel valinud esimese variandi. Laseme jõuludel endast rahulikult mööda kulgeda, suuremat tähelepanu pööramata. Muidugi, jõulupikniku teeme kahekesi ikka ja ehk vaatame isegi mõnda jõulufilmi. Aga kõik muu sagin, mis jõuludega kaasas käib, jääb tänavu meist eemale. Ja uskuge või mitte – see on vahelduseks üpriski vabastav!

One thought on “Kurat, kus on jõulud?

  • 18/10/2017, 6:16 pm

    […] Aucklandis olles külastasime paradiisisaar Waiheket ja sealseid veiniistandusi (loe ka: Teejuht läbi Aucklandi väikesaare Waiheke veiniistanduste), Rangitotot (loe ka: Rangitoto – meie esimene vulkaanitipp) kuid ka pisut kaugemal asuvat Coromandlit (loe ka: Pikk nädalavahetus Uus-Meremaa moodi) Ühtlasi veetsime esimest korda elus jõulud suvises kuumuses (Loe ka: Kurat, kus on jõulud?). […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *