Reisiblogijad soovitavad: Miks ja millist reisimärkmikku kasutada?

Sobiva reisimärkmiku valimine polnud meie jaoks lihtne. Teadsime, et see “õige” peab olema meie mõlema jaoks kasutajasõbralik, piisavalt minimalistlik ja ühtlasi stiilne. Miks ja millist reisimärkmikku kasutada, kui suurem osa tähelepanuväärsetest hetkedest saavad niikuinii blogisse, Instagrami või Facebooki jäädvustatud? Peale meie jagavad soovitusi ka reisiblogijad Kertu Tenso, Ene Sepp ja Kadri Järve.

 Õige reisimärkmik kannab endas mitut olulist eesmärki:

Screen Shot 2017-02-01 at 11.57.54Inspiratsioon – Kirja saavad kõik unistuste reisisihtkohad ning tegevused, mida kunagi kindlasti teha tuleb. Isegi kui mõtete kogumiseks ammutada inspiratisooni Pinterestist (tšeki meie kasutajat siit) või teistest reisiblogidest, on hea, kui kõik info ühte kohta – reisimärkmikusse – kokku saab.

Screen Shot 2017-02-01 at 11.57.54Planeerimine – Mida ja kus teha? Palju kõik maksma läheb? Mis vajab broneerimist, kuhu saab niisama kohale jalutada? Mida kaasa võtta? Kuigi planeerimise käigus saavad mustandid kirja kas Google docsi, mõnda teise märkmikusse või paberilehele, siis enam-vähem terviklik lõpptulemus saab ikka reisimärkmikusse fikseeritud. Hea ja käepärane, kas pole?

Screen Shot 2017-02-01 at 11.57.54Reisimälestused – Millised olid kõige eredamad hetked, kohad või hoopis inimesed? Et mitte olulisi detaile ära unustada, on mõistlik need võimalikult vahetult kirja saada. Seda põnevam on aastate pärast oma seiklustest lugeda ning neid tagant järele meenutada.

Juba Eestis olles ostsime endale mustade kaante ja valgete lehtedega Peter Pauper Press’i Sketchbooki, mille jaotasime erinevateks alakategooriateks: blogi, reisimine, Kadi märkmed, Henri märkmed, toit ja trenn, eelarve jpt. Kuna aga meie senise Uus-Meremaal veedetud aja kohta võiks pigem öelda “elamine välismaal”, siis see märkmik võtabki pigem kokku igapäevaelu puudutavad teemad. Seega tahtsime, et meie reaalsed reisiseiklused saaksid fikseeritud eraldi märkmikusse. Olgu selleks peagi saabuv Uus-Meremaa roadtrip või tulevased reisid kuhu iganes maailmas.

Märkmik10

Kuidas me lõpuks selle “õige” reisimärkmiku leidsime? 

Spetsiaalselt reiside jäädvustamiseks mõeldud märkmikuid sirvides saime kohe aru – me ei taha midagi, mis oleks seest illustreeritud ning mille suunavate märksõnadega me ei haaku. Seega said paljud tooted hetkega välistatud. Näiteks lootsime algselt leida Lonely Planeti märkmikuvalikust midagi sobivat, kuid siinset valikut uurides ei tundunud need midagi enamat kui tuntud reisiraamatusarja lisamüük. Kui aga internetist erinevate brändide märkmikuid uurisime, jäi meile nii mõndagi silma.

Midori Travelers Notebook’i netist piideldes tekkis kohe tunne – seda tahaks küll näppida ja lähemalt uudistada. Miks see nii eriline on? Igaüks saab endale erinevatest Midori sisudest ja lisadest kokku panna just sellise märkmiku nagu ta tahab. Lisaks on see käepärases suuruses ning näeb oma nahkkaantega välja ülimalt stiilne. Meid tõmbas see magnetina. Mis aga nii väga ei tõmmanud, oli märkmiku hind. Ainuüksi selle stardipakett (nahkkaaned ja üks märkmikusisu) jääb umbes kuuekümne euro ringi. Et sellest enda jaoks perfektset märkmikku teha, tuleb ka lisade eest mõnikümmend eurot välja käia. Seega… Midori jääb ootama aega, mil me ükskord rikkad oleme.

Kuna kaalusime varianti ka endale ise see päris õige reisimärkmik teha (midagi sarnast nagu meie must sketchbook), uurisime lisaks spetsiaalsetele reisimärkmikele klassikalisi kvaliteetsemaid valgete lehtedega märkmike. Sellisel juhul oleksid kindlasti valituks osutunud Leuctturm1917 või Peter Pauper Press. Viimase brändi alla kuulub ka meie praegune eelpoolmainitud must märkmik.

Kui aga Moleskine’i Travel Journalit sirvisime, meeldis meile väga selle ülesehitus ning suunavad märksõnad. Samuti on see väljanägemiselt minimalistlik – mustad tugevad kaaned ja kirjutamissõbralik paber. Märkmiku alguses on kasulik info (ajatsoonid, keskmised temperatuurid, lennujaamade tähised, lendude kestused ning olulisemad reisimisega seotud terminid) ning ülejäänu jaguneb viieks suuremaks alateemaks: Wish list, Planning, Weekends, Short Trips, Long Trips. Ühtib kenasti sellega, mida me ühelt õigelt reisimärkmikult ootame ning ei pea midagi ise nullist looma hakkama. Lisaks on boonuseks taskukohane hind. Nii palju, kui oleme mõnelt poolt uurinud, jäävad Moleskine’i travel Journalid 20 euro kanti.

Muuseas, iga reisi juures on eraldi kast fotode või joonistuste jaoks. Kuna me kumbki pole erilised illustreerijad, on meil ka selle jaoks lahendus olemas. Paar nädalat tagasi soetasime endale Instax mini 8 polaroidkaamera – suurepärane selleks, et iga reisi illustreeriks paar stiilset polaroidpilti.

Märkmik4 (1 of 1)

Kuna reisimärkmikute maailm on nii-nii kirju ja võimalusi reisimuljete dokumenteerimiseks täpselt nii palju kui fantaasia lubab, võtsime ühendust teiste reisiblogijatega ning uurisime, millistesse märkmikutesse nemad oma reisiseiklused kirja panevad.

Screen Shot 2017-01-31 at 19.04.59

Kertu Tenso | kertutravels.com

Märkmik1 (1 of 1)Kuna ma armastan väga paberile asju kirja panna ning mitte vaid arvutis klõbistada, on vahepeal tunne nagu ma oleks paar sajandit hiljem sündinud,  Ma olen suur postkaartide saatja (mu vanaemal on jõhker minu saadetud reisikaartide kollektsioon), mul on igapäevane märkmik ning loomulikult ka reisimärkmik. Minu lemmikuks on Paperplanks märkmikud, mille disainid on nii erilised ja omapärased, nii et mul ongi tunne, et nad on paarsada aastat vanad.

Mul on millegipärast selline ettekujutus, et nii saja aasta pärast leiab keegi minu märkmikud kuskilt pööningult ning loeb siis kõiki neid seiklusi nagu juturaamatut. Näiteks Pekingi reisi ajal oli mul pidevalt märkmik näpus, et siis memuaarid üles kirjutada, mis mul enam praegu ilma märkmiku sirvimata enam meeles polegi. Üks naljakas seik juhtus Abu Dhabi piirikontrollis. Mul oli üks Paperplanksi Pärsia mustritega märkmik näpus ning järsku muutusid tolliametnikud väga-väga sõbralikuks ja küsisid minu käest muigega, et kas mul on Koraan näpus. Piiripunkti ületamine läks kohe hulga libedamalt.

16507115_1544505632226334_512407041_nKadri Järve ee.icecreamhippo.com

Märkmik kuulub minu, kui ühe tõelise reisiselli baasvarustusse. Reisides alatihti juhtub, nii et patt oleks neid seikluseid ja emotsioone ajalukku mitte kirjutada. Pea ei suuda kõiki asju meeles pidada ja märkmik annab võimaluse nooruspõlve kreisit elu meenutada.

 Jooksvalt kasutan kahte märkmikku. Mitte alati ei kannata tegemised trükimusta, rääkimata avalikult blogisse kirjutamisest. Selleks ongi mul niiöelda “päevik” märkmik. Teine on väike spiraalmärkmik, mida kannan endaga kõikjal kaasas. See on niiöelda “blogimise”märkmik, kuhu kritseldan esimesed emotsioonid konkreetsest päevast, sündmusest, tegevusest, mida siis hiljem blogipostitust tehes kasutan.

Ma ei pea ülemäära oluliseks, milline märkmik välja näeb või mis brändi oma see on. Veel vähem, puuduvad kindlad kriteeriumid uue soetamisel. Ilmselt seepärast on ka mõlemad märkmikud täiesti tavalised, nii tavalised, et ma ei suuda isegi tootja nime kummaltki leida.

Märkmik11

Märkmike puhul meeldib mulle neid pigem omanäoliseks muuta, seepärast leidubki nende kaante vahelt kõiksugu pildikesi ja kleebi-voldi-liimi tehnikat. Kuid paar nüanssi siiski on, mis mulle mõlema juures meeldib. “Päevik” märkmik on metalläärtega, mis hoiab ära nurkade koledaks muutumise ja sellel on olemas pliiatsihoidja. “Blogimise” märkmiku puhul meeldib mulle selle väiksus ja spiraalid, mis annavad hea võimaluse painutamiseks ja käigu pealt märkmete tegemiseks. 

Screen Shot 2017-01-31 at 19.03.32Ene Sepp | tudengiraport.wordpress.com

Ma olen alati tahtnud päevikut pidada, aga nädala möödudes olen tavaliselt alla andnud. 2013. aastal nägin Rahva Raamatus müügil läbi mitme aasta kestvaid märkmikuid, kus iga päeva jaoks on neli-viis rida. See tundus ideaalne ja kui algul ei raatsinud osta, siis paar kuud hiljem lausa tormasin poodi. Sama ülesehitusega märkmikuid on palju, aga Jane Austeni tsitaadid mind ei huvita ning ma ei tahtnud ka, et iga päev oleks mingi kindel küsimus, millele vastata. Lisaks olid minu lemmikul ilusad sinised kaaned ja kollased leheääred – positiivsus siia süngusesse!

Mõni päev pole kirjutada suurt rohkemat kui „Päike paistis“, teinekord jääb ruumist Märkmik3 (1 of 1) puudugi. Aga enamjaolt mahub kõik mida sooviksin sellest päevast meeles pidada, ideaalselt ära. Algul pidin mõned päevad ka takkajärgi kirjutama, sest ununes, kuid nüüd on see nii rutiini osaks saanud – no nagu hammastepesu. Ei ole keeruline iga päev paar minutit leida, et mõned laused kirja panna. Mõnikord lasen ka kellelgi teisel minu eest vastava päeva ära täita. Ja seejärel ei loe ma nende poolt kirjapandut enne, kui aastaring täis saab ja ma samale kuupäevale tagasi jõuan. Päris hea üllatus on siis näha, mida teised on kirjutanud.

Minu jaoks on selle märkmiku suurimaks plussiks see, et kogu aeg on silme ees, mis on toimunud eelnevatel aastatel. On palju väikeseid hetki, mis muidu kipuvad ununema, aga siis loen üle ning on täiesti „Vau“ emotsioon. Mõne asja olin täiesti unustanud või imestan hoopis, kuidas aeg nii kiirelt lennanud on. Tihtipeale tuletab märkmik ka sõpru meelde. Loen nt, mida huvitavat sõbranna Xiga 2014a 13. märts tehtud sai ja siis häbenen silmad peast, sest ei mäleta, millal temaga viimati lähiminevikus suhtlesin. Miinuseks on vist see, et kui ma märkmiku praegu ära kaotaksin, siis ma nutaksin silmad peast.

Tegu ei ole klassikalise reisimärkmikuga, mille täitmine piirdub ühe reisiga, sest kirjutan sinna ka siis, kui olesklen koduses rutiinis. Igal juhul alates 2013a veebruarikuust on märkmik kõik mu välisreisid ja välisriigis elamised kaasa teinud ja kogemused kirjapandud mälestusteks muutunud. Austriast ja Saksamaast Uus-Meremaa ning USAni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *