Reisile aastaks: kuidas on lood rahaga? 

4200 NZ dollarit ehk 2694 eurot on summa, mis peab meil kummalgi riiki sisenemisel kontol olema. Ma olen alati olnud seda meelt, et raha ei tohiks olla takistuseks ühegi unistuse täitumisele ning seetõttu ei olnud mul ka viisat taotledes vähimatki ettekujutust, kuidas ma vajalikud eurod kokku saan.

Viisa (125€), X-Ray (115€) ja lennupilet (690€) on praeguseks soetatud ning oleme nendele kulutanud  näkku 930 eurot. Esimesed vajalikud kulutused oli vaja nii kiirelt ära teha, et raha me nende jaoks eraldi koguda ei jõudnudki. Viisa, X-Ray ja lennupilet said tasutud puhtalt tänu säästudele, mis olidki ilmselt juba liiga kaua oma “parim enne” kasutusaega oodanud.

Ma ei ole kunagi olnud väga suur säästja, mistõttu on raha planeerimine minu jaoks üpriski suur väljakutse. Olen viimased kuud püüdnud ennast distsiplineerida ja enne ostmist kümme korda mõelda, kas mul on ikka riietuskabiinis proovitud või korvi kuhjatud asju vaja. Vähemalt praeguseks on poodidesse maha jäänud mitmeid tarbetuid hilpe. Taltsutab ka mõte, et mida ma asjadega ikka peale hakkan, kui endal minek. Teisalt jällegi tuleb riiete osas mõningaid mööndusi teha ja rahakotti tuulutada, sest praegust garderoobi vaadates napib mul mugavaid ja matkamiseks sobivaid riideid. Muidugi panustame väga palju ka sellele, et Aucklandi jõudes tuleb ette võtta suur kaltsukatuur. Henri sattus hea lehe peale, mis kaardistab kõik olulised kaltsukad, seega asume kindlasti ühe esimese asjana neid uudistama.

Kui hakkasime peale viisa taotlemist erinevaid kulutusi kokku lööma,  jõudsime järeldusele, et igaks juhuks võiksime riiki siseneda 4000 euroga. Päris korralik summa, mida mõne kuuga kokku saada. Sellisel juhul jääks ligi 2500 eurot elamiseks, osa kuluks autole ja pisut ka varuks. Auto on üks esimestest suurematest ostudest, mis tuleb Aucklandi jõudes teha. Oleme sellele arvestanud umbes 2000 eurot ehk 1000 eurot näkku. Et meid on kaks, saame õnneks kulusid hajutada.

Eelnevalt nimetatud neljale tuhandele lisandub veel rahasumma, mis kulub Eestis vajalike asjade ostmisele – korralik seljakott, kindlustus, jalanõud, läätsed, ööbimine Hong-Kongis (enne Uus-Meremaale jõudmist peatume kaks ööd seal) ja muu vajalikku pudi-padi, mille väikseid hindu kokku lüües tuleb kokku päris suur number. Ja muidugi, selle kõrvalt on veel vaja siin ka vahepealne aeg ära elada.

Õnneks makstakse Uus-Meremaal palka nädala kaupa. Seega, kui rahaliselt jänni jääme, tuleb kibekiirelt tööle hakata (mis on meil tegelikult niikuinii plaanis). Ja ometi, kui me siseneme riiki ka 2694 eurot pangakontol, siis usun, et saame ikkagi hakkama. Seega varu on pigem selline tore illusioon, mis võiks olemas olla, aga kui pole, siis ei ole maailmalõpp.

13 thoughts on “Reisile aastaks: kuidas on lood rahaga? 

 • Ene
  28/06/2016, 11:45 pm

  Kas teil korralikud matkasaapad olemas et 100€ planeeritud jalanõudele/riietele?

 • Kadi
  29/06/2016, 7:25 am

  Hei Ene!

  Matkasaapad on meil mingisugused täiesti olemas ja loodame, et saame nendega hakkama ja ei pea seda kulutust tegema. Pigem on mul endal vaja korralikumaid vaba-aja jalanõusid, mugavamaid pükse ja ka ülemist osa. Eks näis, kas saan kusagilt mõne hea pakkumise ja tulen 100 euroga välja. Kui kõik tutikana osta, siis ilmselt mitte, aga panustan sellele, et riiete osas saab ehk soodsamalt. 🙂

  Kui kaua sina Eestist kaasa varutud stardirahaga hakkama said?

 • J
  29/06/2016, 8:21 am

  70eurot “suure seljakoti” eest on natuke vahe kahjuks. Kuna seljakott, kus kogu te elamine kaasas on terveks aasta – v6iks olla vastupidav. Soovitan 150euro kanti 80L+ kotti osta, mis on ysna alumine piir nimekate brandide tootjatelt 80-100L kategoorias. See on yhekordne ost, ning hea kott kestab aastakymneid.

  Aga ekstreemse n2itena arvan, et isiklikult elaks 1000euroga 1.5 kuud muretult.

  • Kadi
   29/06/2016, 9:57 am

   Aitäh soovituse eest! 70 euro puhul lähtusime sellest, et ehk õnnestub kusagilt kasutatud heas korras seljakott saada. Aga kui ei, siis tuleb ikkagi ilmselt investeering teha ja uus soetada. Igaljuhul võtame arvesse selle, et 150 euroga peaks uut kotti ostes arvestama. 🙂

 • Ene
  29/06/2016, 8:33 am

  Väga hea, kui on olemas. Sest need siin tõesti mitmekülgselt vajalikud ning kiivisid korjates oli mitmetest kahjugi, kui neil poole tunniga varbad-sokid märjad, samas kui ma oma matkakates ei saanud midagi aru. Hetkel suusakuurordis töötades jäävad ka need mul tõenäoliselt välisjalanõudeks. Vihma ei karda, külma ja palavust ka mitte.

  Siin tasub kindlasti vaadata Punase Risti poodidesse jm second hand poodidesse. Lisaks ka allahindlused on siin Eestiga võrreldes paremad, nii et Eestist ei hakkakski otseselt midagi valmis ostma, vaid pigem siin. Olenevalt tööst võib olla nagunii vaja siin šoppama minna.

  Mul endal nõutud miinimumraha ei olnud, laenasin sõbralt piiriületuse ajaks (vist oli ca 500€), et siis vajadusel ette näidata. Tööle õnnestus ka võrdlemisi kiirelt saada, nii et tegelikult läks mul kaasavõetud stardiraha kohe nn hoiuarvele. Waihekel elades seadsin vist nädala-eelarveks endal 300? Oeh… juba ununenud… Igaljuhul rent oli mul 180 (hiljem 140), söögiga sai ka päris odavalt hakkama ja kõige rohkem raha hakkas minema siis, kui auto ostsin (suurem osa siiani esinenud probleemidest on ka sellised, mis poleks müügieelses kontrollis välja tulnud), nii et sellega tasub arvestada, et autoga võib minna hästi aga ka teistpidi.

  Ahjaa, kindlustuse osas vaadake kindlasti ka seda, et kindlustus kataks ohtlikku sporti ja ohtlikku tööd (kui plaan neid harrastada). Mul oli päris suur kammajaa, et sobiv leida ja mis seal peita, pagana kallis ka.

  Aga üldiselt kui sellise rahasummaga tõesti tulete, siis ma usun, et elate siin nagu miškad. Kui kohe tööle ka saate ja palgaraha kahe päevaga maha ei larista (mida pole sugugi keeruline teha), siis usun, et muretsema ei pea.

  • Kadi
   29/06/2016, 10:03 am

   Hei! Seda on väga hea kuulda, et ka väiksema summaga on lootust hakkama saada. Mind on päris korralikult ära hirmutanud need jutud, et Uus-Meremaal on tohutult kallis. Igaljuhul püüame nii palju raha kokku koguda kui võimalik, aga kui ei saa, siis on tore kuulda, et saab ikkagi ka väiksema summaga hakkama.

   Kas oskad öelda, mis kindlustuse lõpuks leidsid? Ehk on meil mõistlik sama teed minna, kui sa ütled, et sellega oli keeruline.

   • Ene
    29/06/2016, 10:31 am

    Eks siin ole jah see, et elada/reisida saab nii odavalt kui kallilt. Kui tahta teha kõiki tegevusi (sukeldumine, benji-hüpe, giididega matkad), siis on raha ruttu läinud. Aga looduse nautimine, matkarajad, imelised kosed jne – see on tasuta. Palju sõltub ka sellest, et mis on olulisem. Et nt kas on mõistlik ühe õhtuga baaris 60$ laiaks lüüa, kui sama raha eest saab peaaegu paagitäie kütust jne 😀 Aga jah, saab ka ilma hakkama aga tõesti selliseid rahamägesid nagu Austraalia seljakotirändurid heldimusega meenutavad, siinmail tõenäoliselt kokku ei saa ajada.

    Ja kindlustuselt täpselt üle uurida, et mida ja kuidas nad mõistavad. Ma arvasin nt et hobustega töötamine on ohtlik töö aga ei ole. Samas viinamarjade korjamine (kui põllumajandus) on aga ohtlik töö. Samamoodi ei lähe ohtliku spordi alla ka ratsutamine, kui ei võistle, aga mäesuusatamine läheb ka siis kui madalal suusatad. Ja muidugi mida üks kindlustus peab ohtlikuks, seda teine ei pea jne jne… PZU pakkumine oli lõpuks üle 800€… Aga otsustasin Seesami kasuks, kus poole aasta hinnaks sai 375€ (ilma ohtliku spordita). Nüüd peangi uuendama ja lisan paariks kuuks ohtliku spordi (mäesuusatamise) juurde. Kindlustuskate võiks olla vähemalt 100 000, sest arstiabi on kallis.

    Pikem jutt mul siin ka: https://tudengiraport.wordpress.com/2016/01/09/kas-ohtlikum-on-viinamari-voi-hobune-ehk-teekond-reisikindlustuseni/

     • Ene
      29/06/2016, 11:46 pm

      Tasub kindlasti kirjutada ja panna nt tegevused mida on plaan teha ja küsida kas neid 100% katab. Suusatamine on küll poliisi järgi kaetud aga samas tasub uurida et kas on ka piir et nt üle 2000m kõrgusel suusatades ei kata.

      Muidu tundub täitsa ok;)

      • Kadi
       30/06/2016, 7:53 am

       Aitäh sulle! Uurime ja juhime kindlasti nendele asjadele tähelepanu! 🙂

 • Riikka
  29/06/2016, 5:01 pm

  Olen ise ka uus-meremaal aasta aega veetnud rännates ja töötades. Juhul, kui on nõu või abi vaja, võite alati minu poole pöörduda. Soovitan kindlasti couchsurfingut ka kasutada, kohalikud on hästi sõbralikud ja lahked, ning alati abivalmid! Loodan, et teil saab imehea reis olema! 🙂

  • Kadi
   29/06/2016, 8:55 pm

   Tere! Aitäh julgustavate sõnade eest! Couchsurfing on hea mõte ja jätame selle kindlasti meelde! 🙂

 • 18/10/2017, 8:13 am

  […] viimist (loe ka: 6 nippi, mis on abiks enne välismaale elama minemist), raha kogumist (loe ka: Reisile aastaks – kuidas on lood rahaga? ja Kuidas minna riiki, millest ei tea midagi?), reisiks vajalike puuduvate asjade muretsemist (loe […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *