Teresa Liivak vuntsib nii siin kui teisel pool maakera

Kohtusime Teresaga esimest korda Aucklandis. Kõik silmnähtavalt pettunud Uus-Meremaa sombuses ja hallis kevadpäevas, seadsime neljakesi – mina, Henri, Teresa ja tema elukaaslane Taavi – oma sammud kohalikule autoturule, eesmärgiks olla toetavaks jõuks Teresa ja Taavi Uus-Meremaa backpackeri eluks perfektse autobussi leidmisel. Ja tore ju niisamagi kohata seniteadmata kodumaalasi maailma kõige kaugeimas võimalikus sihtkohas.

Seni kuni poisid sadade erinevate seast ustavat pilli välja valisid, tegin Teresaga lähemat tutvust. Mäletan hästi, et peale esimest kohtumist ei mõistnud ma hästi, missuguse inimesega tegu on. Küll aga ei olnud raske tema jutust kinni püüda väikeseid vihjeid. “Siia teen kardinad, selle ehitame ümber, lakke paneme uue valgustuse…,” piidles ta analüüsiva pilguga verivärsket autot. “Käsitööhuviline!” mõtlesin omakeskis. Kuulnud, et Teresa on varasemalt kohvri lahti pakkinud veel ka Venetsueelas ja Austraalias, sain aimu, et selline pea ees tundmatusse hüppamine pole tema jaoks võõras.

Aga mis on see jõud, mis ajendas teda Uus-Meremaale tulema? See jäi tol korral veel saladuseks.

Melbourne’i salajased nurgatagused

Aastaid tagasi Austraalias elades hiilis ta iga päev mööda Melbourne’i tänavaid ning imetles tänavasoppidesse peidetud barbershope ehk meestejuuksureid. “Mulle pakkusid pinget need inimesed, kes seal töötasid, see hubane tunne, mis seal ümbritses ja muusika, mis seal karjus,“ avaldas ta hiljem, nii umbes meie kolmandal või neljandal kohtumisel.

See inspireeris Teresat piisavalt, et astuda Eestisse jõudes juuksuriks õppima. Kodus õppides said selgeks vaid tavalised juuksuriametile omased võtted ja Teresa pidi tõdema – Eesti barberkultuur on veel lapsekingades! Kuid teda huvitas teadmine kogu ajaloost ja kultuurist. Pisiasjad. Seega tuli ette võtta uus seiklus ja seada end sisse riiki, kus oleks võimalus end sel alal maksimaalselt täiendada.

Põhjamaine huvi vuntsimise vastu

Kuna Austraalia Work & Holiday seiklused olid juba seljataga, osutus valituks Uus-Meremaa, mille pealinnas Wellingtonis asuvasse elustiilipoodi Barkers’isse ta aasta tagasi tööle asus.

“Barkers on andnud mulle kogemuse, mida ma ei oleks kunagi Eestis saanud. Töötamine iga päev koos oma ala parimatega toob mulle naeratuse näole. Salaja võin öelda, et isegi pisara silma. Erinevate barberite ja teiste proffesionaalidega enda lugu jagades, leiavad kõik asjaosalised end imedemaalt. Mul pole häbi tunnistada, et olen jalust puhutud. Mul on põhjamaine huvi vuntsimise vastu.” Kirglik lähenemine ja meeletu tahe lihvida, sära silmis, oma oskusi, olles samal ajal ümbritsetud inspireerivatest inimestest… kõlab nagu unistus! Seda Teresa ka kinnitab: “Kui saad ennast teiste inimestega vabalt tunda, hakkab sinu inspiratsioon nendega koos lendama. Selle äratundmisrõõm on suurem kui ei miski muu.”

Laisk ja õnnelik samaaegselt

Lisaks erialaste oskuste arendamisele oli Uus-Meremaa periood oluline ka vaimse arengu poolest. “Seal olles õppisin, kuidas mitte kiirustada ja omada ainult praktilisi asju,” toob ta näite. Teresa tunnistab, et kompaktselt elamisel on omad head ja vead, kuid hea paigutajana võib ta end ka väikeses ruumis väga mugavalt tunda. Oluline on lihtsalt kindlaks teha, mis on sinu jaoks eluks vajalikud asjad. “Ma olen elus paljud trikid ära õppinud, et saaksin võimalikult laisk ja õnnelik olla samaaegselt.” Peale aastast rännakut, rohkeid õppetunde ning inspireerivaid inimesi on Teresa kodumaal tagasi ja vuntsib Telliskivis Renard Barbershopis põhjamaiseid habemeid ja soenguid. Kuigi kõrvalt vaadates näib nagu ta tuneks end võõrsil nagu kala vees, on siiski märgatav Teresa tahe ajada oma asja just Eestis. Salamisi unistab ta oma enda pisikesest barberbussist, millega pisikesele Eestile läbi ja lõhki ring peale teha. Targema, osavama ja eneseteadlikumana kui on seda tehtud üheski välisriigis.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *